2023 tavaszán már második éve támogattuk a Kerékpárosklubot a debreceni Bringás Reggeli megszervezésében, valamint ösztönöztük a megmozduláshoz való csatlakozást debreceni cégek körében. A kampányhoz csatlakozó cégek a saját telephelyükön, saját költségvetésből biztosítottak reggelit dolgozóiknak. A mi szerepünk ebben a katalizáció volt, a tevékenységünk segítségével a szokásos 1 helyszín helyett 14-15 helyszínen tudott a Kerékpáros Klub az üzenetével megjelenni.
„Debrecenben kéne szedni…” – szemétszedési akció csatlakozva a World Cleanup Day globális akcióhoz
A környezeti szempontú CSR megvalósulásának másik kiváló példája a 2023. szeptemberében városi összefogással megvalósult szemétszedési akció, mely az EDC-DIF koordinálásával több városi szervezet segítségével került megszervezésre. A rendezvény a globális „World Cleanup Day” megmozdulás keretében valósult meg, és az EDC-DIF cégcsoporton kívül 11 városi cég csatlakozott a megmozduláshoz. Az esemény fő célja, a helyi szervezetek környezeti célú társadalmi felelősségvállalásának erősítése, illetve felhívni a figyelmet az illegális szemétlerakás problémájára. A környezetvédelmi akció keretében hat konténert, összesen hetven köbméter hulladékkal töltöttek meg a résztvevő szervezetek.
A víz a közös kincsünk c. szemléletformáló kampány megvalósítása a Policy Support Facility programban
Debrecen városa 2022-2023 között vett részt a Policy Support Facility (PSF) programban, amely kezdeményezéshez azzal a szándékkal csatlakozott, hogy a klímaadaptációs törekvései végrehajtásához szakértői segítséget kapjon. Az egyéves megvalósítási időszakban kidolgozásra került egy pilot projekt, amelynek célja a csapadékvíz helyben tartása, valamint az illegális lakossági csapadékvíz szennyvízrendszerre való rákötések számának csökkentése és ehhez kapcsolódó szemléletformálás.
Helyi szakemberek (DMJV Önkormányzat Zöldterületi Osztálya és ökomenedzserei, Debreceni Vízmű Zrt. szakértői és az EDC Debrecen Nkft. városfejlesztési szakértői) bevonásával életre hívtuk „A víz a közös kincsünk” elnevezésű szemléletformáló kampányt. A kampány keretében DMJV Önkormányzat jóvoltából 300 db 300 literes, helyi cégek támogatásából pedig 185 db esővízgyűjtő hordó került kiosztásra környezeti célú CSR tevékenységük részeként.
A DebrecenMob kezdeményezés fő célja az aktív és fenntartható közlekedés támogatása volt. Debrecen városával együttműködve a projektet a Barcelonai Régió kezdeményezte és vezette, valamint az EIT Urban Mobility finanszírozta. A DebrecenMob projektben résztvevők 2020 szeptember közepétől az év végéig minden hónapban egy új játékos közlekedéshez kapcsolódó kihívásba tudtak bekapcsolódni egy applikáción keresztül.
A játékos kihívás lényege az volt, hogy a résztvevők jutalmat kaptak abban az esetben, ha aktív és fenntartható módon közlekedtek. A résztvevő játékosok a kihívásokban összegyűjtött pontjaikat kedvezményekre válthatták be és ha a kitűzött célt elérték, indultak a sorsoláson is, ahol helyi vállalkozók által felajánlott értékes nyereményeket vihettek haza. Ötvennél is több cég csatlakozott ilyen módon a kezdeményezéshez.
A Climathon egy globális kezdeményezés, amelyet az EIT Climate-KIC szervez, és amely a polgárokat arra ösztönzi, hogy fellépjenek az éghajlatváltozás ellen.
A mindenki számára nyitott és ingyenes, 24 órán át tartó Climathon ötletbörzékhez Debrecen két alkalommal, 2018-ban és 2019-ben csatlakozott: első alkalommal a légszennyezettség, a forgalom és a szálló por csökkentése, még második alkalommal a hulladékokból származó levegőszennyezés volt a téma. A Climathon egyik legfőbb erénye, hogy nem sablonfeladatok megoldására ösztönzi a résztvevőket, hanem olyan kérdések megválaszolására törekszik, melyek valóban égető problémát jelentenek egy-egy város számára.
Együttműködő partnerek: DMJV Önkormányzata, EDC Debrecen Nonprofit Kft.; Herman Ottó Intézet Nonprofit Kft, EIT Climate-KIC